Zirkonyum Nedir, Nasıl Uygulanır?

Porselen, dişlerde doğallık için en şaşırtıcı etki ışığa verdikleri tepkileridir. Metal destekli porselen kronlar çok uzun süredir diş eksiklik vakalarında ihtiyacı karşılamaya devam etse de yeni teknolojik materyal olan zirkonyum elementi kimyasal inert materyal olmakla birlikte iyi mekanik özelliğe, yüksek bio uyuma (doku uyumu), dayanıklılığa sahiptir. Zirkonyum uzay mekiklerinin ısı kalkanlarında kullanılmaları nedeniyle çok hafif aynı zamanda bir o kadar da dayanıklıdır. Santimetrekareye 9.5 ton basıncı karşılayabilen zirkona, bu kadar dayanıklı olmaları ile birlikte aynı zamanda ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktirler.

Halk arasında yaprak porselen kron diye bilinen lamine kron uygulamalarına göre arka grup dişlerde ve eksik dişlerin varlığında da uygulanabiliyor olmaları iyi  bir avantaj olarak öne çıkmaktadır. Bu yeni teknoloji, özellikle implant uygulamalarında üst yapı olarak; dişe uyumlu renkleri, diş etine uyumlu olmaları ve  düşük plak birikimi nedeniyle tercih edilmektedir.

Metal destekli porselen kronların ileri dönemlerde en istenmeyen etkisi diş eti çekilmelerine olan olumsuz katkılarıdır. Zirkonyum alt yapılı porselen kronlar non-alerjen (alerjik olmayan) etkilerinden dolayı diş eti uyumlarının çok iyi olmasından dolayı tercih nedenidir.

Ön grup dişlerdeki eksikliklerin protetik rehabilitasyonunda estetik kaygıları, hekiminiz, zirkonyum alt yapılı porselen kronlar sayesinde maksimum  dayanıklılık ve estetik şekillendirme ile birlikte mutlu gülümseyişlere çevirebilmektedir.