İmplant ve Diğer Cerrahi Uygulamalar Sonrası Olası Belirtiler

implant
1- Ağrı :

Özellikle ilk 2 gün ağrınız olabilir. Bu amaçla verilmiş ilaçlarınızı hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanınız. İlaçları kullandığınız halde ağrılarınız 3. günden sonra devam ediyor ve hatta artıyorsa lütfen hekiminizi bilgilendiriniz. 

2- Kanama :

Anestezik etkinin geçmeye başlaması ile  bölgede kanlanma artar dolayısı ile kanama oluşabilir. Bu tehlikeli bir durum değildir. Emmeyiniz, tükürmeyiniz. Kanama ağız dolusu olmadığı takdirde tampon koymayınız.

3- Şişkinlik (Ödem) :

Ameliyat bölgesinde, yanak, dudak ve boyun bölgesinde ameliyattan sonraki 3 gün içerisinde şişkinlik (ödem) görülebilir. Bu süreden sonra şişlik giderek azalmalı ve kaybolmalıdır. Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca yüzünüze soğuk kompres uygulamak şişkinliği bir ölçüde önleyebilir .

4- Morluk :

Ameliyat bölgesine komşu cilt altı dokulara kanın birikmesi sonucu yüzünüzde cildinizde morluk görülebilir. Bu olay tehlikeli değildir. Ağrıyı arttırmaz ve bir enfeksiyon belirtisi değildir. 7-10 gün içinde hafifleyerek kaybolacaktır. 

5- Ağız Açıklığında Kısıtlanma (Trismus) :

Ameliyat sonrası 2.-3.günlerde ağzınızı açmakta oldukça güçlük çekebilirsiniz. Bu durum oluşan ödemin büyüklüğüyle ve yapılan anestezi ile doğrudan ilişkilidir. Ağız açılmasındaki kısıtlanma 7-10 gün içinde ortadan kalkacaktır. İkinci günden itibarten yüzünüze sıcak kompres ve açma-kapama egzersizleri uygulamak ödemin azaltılmasında etkilidir.