Laminate Veneer Nedir, Nasıl Uygulanır?

Laminate Veneer - Diş Lamina - Ankara Dr Semih Süreyya Yazıcı Diş Kliniği

Laminate, ön ve yan grup dişlerde, dişlerin yalnızca görünen ön yüzlerine uygulanan halk arasında yaprak porselen diye bilinen inceltilmiş porselen uygulamalarıdır. Bu işlem, diş renklenmelerinde, minör kırıklarda, küçük çapraşıklıklarda, büyük hacimli ve estetik özelliğini yitirmiş kompozit dolguların varlığında , gülüş estetiği planlamalarında endikasyon bulur.

3 çeşit laminate uygulaması vardır.

1 – Klasik Laminate Uygulamarı : Ön ve yan grup dişlerde  uygulama yapılacak dişlerin yalnızca ön yüzlerinde hafif pürüzlendirmeler yapılarak  çalışılan en eski bilinen laminate uygulamalarıdır. Bu işlemde dişin yan ve arka yüzlerinde herhangi bir aşındırma, pürüzlendirme yapılmaz. Diliniz her zaman arkadan kendi diş dokunuzu hisseder.

2 – Prepless Laminate Uygulamaları :  Yine ön ve yan grup dişlerde uygun endikasyon olduğunda hiçbir aşındırma, pürüzlendirme  yapılmadan uygulanan, göz lensi inceliğinde laminatelerdir.

3 – Kompozit Laminate Uygulamalar : İlk 2 maddedeki  kullanılan ve teknisyenin size özel hazırladığı inceltilmiş porselen plakaları yerine hekiminizin kompozit rezinlerle yaptığı kompozit laminateuygulamasıdır.

Genel olarak ‘ Laminate ‘ kavramı porselen içerikli  uygulamalar için kullanılır. Bu uygulamaların teorik anlatımı kulağa çok hoş gelmekle birlikte dişlerin yan ve arka yüzlerinden destek almaması sebebi ile çok gelişmiş özel laminate yapıştırcı sistemlerinin varlığına rağmen, zaman zaman çıkma problemleri nadiren de olsa yaşanabilmektedir. Hastalarımız sabit protetik restorasyonlar içinde  kendi diş dokularından kaybın hiç olmadığı  ‘prepless‘ yöntemini yada yalnızca ön yüzden hafif pürüzlendirmelerle yapılan klasik laminate uygulamayı çok tercih etmektedirler. Ancak size özel endikasyonu ve uygulama şeklini  hekiminiz  belirleyecektir.