Gülüş Estetiği

Gülüş Tasarımı Nedir?

Diş Hekimi Dr. Semih Süreyya YAZICI - Diş Hakkında Merak Edilenler - İmplant - Zirkonyum Kaplama - Porselen Kaplama - Gülüş Tasarımı - Gülüş Estetiği - Diş Beyazlatma - Pembe Estetik - Ankara Diş Hekimi - Çankaya Diş Klinikleri

Gülüş tasarımı, diş hekiminizin sizin istekleriniz ile sanat, fonksiyon ve estetiği birleştirerek, dişler, çene kemikleri ve bu dokuları çevreleyen  yüz ve yüz kaslarının izin verdiği kadarıyla gülüşünüzü yenileyerek sağlıklı bir gülümseme planlamasıdır. Yüzünüzde, gülümsemeniz de meydana gelen ufak bir değişiklik, şu zamanda hepimizin içinde bulunduğu stresli hayata bir nebze bile olsa farklılık getirecektir.

Modern diş hekimliği, bulunan yeni teknikler ve tasarımlar ile hekim ve hastaların neredeyse  bütün estetik beklentilerini karşılayacak ölçüye yakın olarak  gelişmektedir. Teknikler, tasarımlar her ne kadar gelişmiş olsa da gülüş tasarımı sadece teknikle ilgili olmayıp başka faktörlere de bağlıdır. Bu faktörleri yaşınız, cinsiyetiniz, dudaklarınız, diş etleriniz, dişlerinizin sıralanışı, rengi ve formu ve yüz hatlarınız şeklinde sıralayabiliriz.

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklıklar ağız ve çene bölgesinde de değişiklik meydana getirmektedir. Kullanılan çay, kahve, sigara ve gazlı içecekler dişlerinizin renginde koyulaşmaya, minede aşınmalar oluşturarak dişlerin minelerinde çatlamasına sebep olabilir. Yaşın ilerlemesi ile dişlerin boylarında kısalma ve çene kemiğinde yıkım gibi birçok etken birleşince yüzde çökmeler meydana gelmektedir.

Dişlerdeki renklenmenin büyük bir kısmı bleaching (diş beyazlatma) işlemi ile halledilebilmektedir. Ön dişlerdeki aşınmalar, kırılmalar içinde kompozit lamina veya porselen lamina seçenekler arasındadır. Arka dişlerde meydana gelen aşınmalarda onley, inley veya porselen zirkon kronlarla çözümlenebilmektedir. Yine gelişen teknikler ve aletlerde diş etlerine de artık müdahale edebilir.

İnsanlar yüz yapıları ve ifadeleri konusunda  gün geçtikçe daha ayrıntıcı olmakta kendini iyi hissedebileceği değişiklikleri istemektedirler, biz diş hekimleri de bilimsel sınırlar içinde kalmak kaydı ile hastalarımızın dişsel estetik ihtiyaçlarını yüz güzelliğine pozitif katkı olacak uygulamaları  onlara özel endikasyonları onlara bilgilendirip, yeni bir gülüş estetiği oluşturabilmekteyiz. Bu çalışma prensibinin en cazip kısmı ise ‘mockup teknikleri‘dir. Mockup tekniği size yapılacak işlemi, olası diş formlarını ve yüzünüzde nasıl duracağını, model üzerinde önceden çalışıp teknisyenin beyaz mum ile öngörülen diş formunu hazırlamasıdır. Bu çalışmayı, dişlerinize hiç bir işlem yapılmadan önce model üzerinde ve hatta dişleriniz üzerine uygulayarak  görebiliyor olmanızdır.

‘ Sitemizde yer alan her türlü açıklama sadece bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek tanı, teşhis ve tedavi için hasta ve doktorun yüz yüze gelmeleri kaçınılmaz gerekliliktir. Lütfen daha farklı soru  ve sorunlarınız için  sitemizde bulunan iletişim kanallarının herhangi birini kullanarak  bizimle iletişime geçiniz. İlginize şimdiden teşekkür ederiz.’