İmplant ve Cerrahi İşlemler

İmplant ve Diğer Cerrahi Uygulamalar Sonrası Yapılması Gerekenler

Diş Hekimi Dr. Semih Süreyya YAZICI - Tedavi Sonrası Notlar - Diş Tedavileri Sonrası Olası Belirtiler - Diş Tedavileri Sonrası

1- Ağzınızı Su ile Çalkalamayınız ve Tükürmeyiniz : Kanamanın durması ve  yara iyileşmesinin sağlıklı olabilmesi için yara bölgesinde kan pıhtısı oluşması gereklidir. Cerrahi işlem sonrasında bölgeye yerleştirilen tamponu 60 dakika süre ile atmayınız. Kanınızı yutmanızın hiçbir sakıncası yoktur,eğer çok fazla yutmuşsanız büyük tuvaletinizi normalden koyu renkte görürsünüz, endişe etmeyiniz.

2- Eğer önerilmiş ve uygulamanız için verilmişse soğuk kompresi ilk 24 saat içinde , 15 dakika opere edilen bölgeye uygulayıp bir 15 dakika buzdolabınızın buzluğunda tekrar soğumaya bırakınız . Soğuk kompres uygulaması için gece uykunuzu bölmeyiniz . İlk 24 saatten sonra soğuk uygulaması yapmayınız.

3- Sigara İçmeyiniz : Bilinen diğer zararlarının yanında sigara içmek yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyip ciddi sorunlara yol açmaktadır. En azından ilk 2 gün sigara içmeyiniz. Önermediğimiz halde sigara içerseniz sigara sonrası mutlaka ağzınızı çalkalayıp dişlerinizi fırçalayınız. 

4- Beslenme : İlk 48 saat süt, yoğurt, peynir ve süt ürünleri tüketmeyiniz. Muz, tanesiz çorba, vb. gibi sulu, yumuşak ve ılık yiyecekler ile besleniniz. Bol su içiniz. Özellikle bir şeyler yedikten sonra ağzınızı temizleyecek şekilde çalkalayarak bir bardak su içiniz. Alkollü ve kola gibi gazlı, asitli içecekleri içmekten kaçınınız. İyi beslenmeye dikkat ediniz.

5- Ağız Bakımı : Yaranın daha hızlı iyileşmesi için ameliyat bölgesi dahil dişlerinizi her zaman olduğu gibi fırçalayınız ve diş ipi kullanınız. Ameliyat bölgesindeki dişlerinizi daha dikkatli bir şekilde yumuşak hareketlerle fırçalayınız. Ameliyattan sonraki günden itibaren yemek sonraları size verilmiş olan gargara reçetesini uygulayınız (Kaynamış ılımış 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ilavesi ile hazırlanan solüsyon tercih edilir.). Diş ipinin aralara girmesinin zor olduğu durumlarda fazla zorlamayınız. Diş aralarını temizlemenin en iyi yollarında biri ‘ağız duşu’ olarak bilinen  cihazlardan birinin kullanılmasıdır. Bu cihazlar basınçlı olarak suyu ve havayı karıştırarak dişlerinizin arasına vermektedir. 

6- Dikişler: Ameliyatınız sırasında uygulanan dikişleriniz 1 hafta sonra alınacaktır. Bu yüzeylerde bakteri birikmemesi için söz konusu bölgeleri  yumuşak olarak ilk günden itibaren fırçalamanız ve gargaranızı kullanmanız iyileşme sürecini olumlu etkileyecek ve enfeksiyon riskini azaltacaktır. 

7- İlaç Kullanımı : Hekiminiz tarafından yazılan reçetedeki ilaçları yine belirtildiği şekilde düzenli olarak kullanmanız son derece önemlidir. Yazılan dozdan daha fazla ağrı kesici kullanmamalısınız. Hekiminiz aksi bir şey söylemediği taktirde üçüncü  günden itibaren ağrınız olmadığı taktirde ağrı kesici kullanmanız gerekli değildir.