Lazer Uygulamalar

Diş Hekimliğinde Lazer Uygulamalar

Lazer; Yönlendirilmiş bir ışık demetinin bir noktaya odaklanması ile oluşan enerjidir ve bu enerjinin tedavi amacıyla değişik şekillerde kullanılması lazerle tedavi uygulamalarıdır. 2 tür lazer uygulamaları vardır;

Sert doku lazerleri ve yumuşak doku lazerleridir. Yaygın kullanılan ve tercih edilen yumuşak doku lazerleridir. Sert doku lazerleri; aynı işi konvansiyonel yollarla yapılan süreden çok daha uzun sürelerde yapması sebebi ile geliştirilmeye açık olarak görülmekte ve beklenmektedir.

Diş Hekimliği’nde kullanılan lazer işlemleri:

1- Diş etinin şekillendirilmesi (gingivektomi) ve seviyelendirilmesinde lazer uygulamalarından yararlanılmaktadır.

2- Aft ve uçukların tedavisinde lazer uygulaması ağrıyı hemen ortadan kaldırmakta ve iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir.

3- Diş eti estetiği (Pembe Estetik) sayesinde lazer ile diş etlerindeki koyu renkleşmeler giderilebilmektedir. 2 veya 3 seansta lazer ile soyma (peeling) yapılarak, bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Bu tip renkleşmeler genellikle esmer kişilerde görülmektedir.

4- Estetik amaçlı gülme hattının düzenlenmesinde, özellikle güldüğü zaman diş etleri çok görünen hastalar için kullanılmaktadır. Diş etlerinin seviyelendirme işlemi gereksinimi olan bu hastalarda, diş etlerinin daha az görünmesi için lazer uygulamasından yararlanılmaktadır ve başarılı estetik sonuç hemen alınabilmektedir.

5- Estetik Diş Hekimliği’nde de lazer yöntemi ile tedaviler yapılmaktadır.

6- Lazerler diş hassasiyetinin giderilmesinde florür ile birlikte kullanılmaktadır.

7- Beyazlatma tedavilerinde lazer uygulaması  kullanılmaktadır.

8- Lazer uygulaması implant tedavi uygulamalarında dezenfeksiyon için ve implant üstlerinin kolaylıkla açılması için kullanılabilir.

Etiketler: Ankara Diş Hekimi, Çankaya Diş Hekimi, Diş Hekimi Dr. Semih Süreyya YAZICI